تبلیغات
یا صاحب الزمان - احترام عید قربان
یا صاحب الزمان
تفکر-شادی واموزش در سایه معنویت وامام عصر
رهبر معظم انقلاب
دراین جنگ نرم،کافی است هواداران جبهه حق بیدارباشندو بیکار ننشینند چراکه زبان حق همیشه مؤثرتراز زبان باطل است

آداب، ارزش ها، مراسم و باورهای فرهنگی پیشینه تاریخی، فرهنگی، دینی و هویت اجتماعی هر جامعه را شكل می‌دهند.  اگرچه ارزش‌ ها و هنجارها در هرجامعه به عنوان مرجع رفتار شناخته می‌شوند، ولی مطالعه و بررسی مراسم و مناسك كه تجلی اعتقادات دینی هستند با ویژگی‌هایی كه برای آنها برشمردیم، به هیچ وجه كم ‌اهمیت نیستند. مراسم و مناسك در جامعه ما با توجه به برگزاری آنها در سطح گستر‌ده‌ای در سراسر كشور و در تمام محله‌های شهری و روستایی و با حضور گسترده اقشار از گروه­های مختلف و همچنین پیوندشان با ارزش­ها و هنجارهای دینی به گونه‌ای است كه بخش عمده‌ای از ساختارهای فرهنگی را شكل داده و بر نظام اجتماعی و شخصیتی تأثیر دارند.

   دركشور ما كه اسلام ومذهب شیعی رواج دارد مراسم و مناسك دینی بخش وسیعی از رفتار ما را شكل می‌دهد. علاوه بر مناسكی مانند نماز و روزه، مراسم متعدد و متنوعی همراه جشن سرور در قالب اعیاد مذهبی مانند عید فطر و ولادت اولیای دینی و یا سوگواری انجام می‌پذیرد. گستردگی، قدمت و پویایی این مراسم و مناسك در فرهنگ كشور ما چنان است كه می‌توان گفت كمتر پدیده اجتماعی در كشور به این وسعت می‌رسد.

قرآن­كریم آداب و شعائر دینی را جزء خصوصیات همة ادیان و یكی از قدیمی‌ترین سنت‌های فرهنگی در هر جامعه می‌داند. به تعبیر قرآن كریم «لِكُلّ اُمَةٍ جَعَلْنا مَنْسَكاً هُمْ ناسِكوه: برای هر امتی عبادتی قرار دادیم تا آن عبادت را انجام دهند.به قول حجت الاسلام قرائتی:

نقش شعا ئر چند چیز است. یكی معرفی مكتب است. ما در شعار مكتب خودمان را معرفی می‌كنیم كه ما این هستیم. مكتب خود و ترسیم خط خودمان را معرفی می‌كنیم.

تفسیر المیزان می‌فرماید كه یك گروهی و قبیله‌ای یهودی بنام بنی النضیر بودند. این یهودی ‌ها در پناه اسلام در شهر مدینه زندگی می‌كردند و قراردادشان این بود كه توطئه نكنند. چوب لای چرخ نگذارند. كار بكنند و زندگی عادی و روزانه خودشان را داشته باشند. این یهودی ‌ها پیمان شكستند. پیغمبر به مردم گفت گرد قلعه بروید. رفتند و بنی النضیر را محاصره كردند. پیغمبر الله اكبر می‌گفت و همه مسلمان ‌ها هم الله اكبر می‌گفتند و یك دلهره‌ای برای یهودی ‌ها پیدا شد. و چند شب بدین منوال گذشت. این تكه در تفسیر المیزان است. دنباله بحث را در بحار علامه مجلسی دنبال می‌كند و می‌گوید شب یازدهم حضرت رسول رفت و فرماندهی این جمعیت را به علی بن ابیطالب داد. حضرت علی كه آمد، پیغمبر گفت: در مدتی كه من نیستم و شما فرمانده هستید. تاصبح همه باید الله اكبر بگویید. همه مسلمان ‌ها دور این قلعه را گرفتند و فریاد الله اكبر زدند و این ‌ها خلاصه خودشان میدان را خالی كردند و رفتند. ارعاب دشمن از شعار و تقویت روح خودمان از شعار، ترسیم خط مكتبی ما از شعار و معرفی مكتبمان.

 

مگر میشود باورها واعتقادات اسلامی که برهمین پایه واساس نظام جمهوری اسلامی بنا شده راکم اهمیت دانست وصرفا به مناع مادی  واقتصادی ان اندیشید سوای از منافع معنوی واثر عمیق اجتماعی ان برنسلهای  جدید ؟واگر مثلا جنبه اقتصادی را نگاه کنیم خود پرورش گوسفند جهت قربانی هم اشتغال زاست وهم درامدزا است .نکته دیگر اینکه مگر ما انسانها باید دستورات دینی را به لحاظ عقل ودرک خودمان بسنجیم ؟می شود تفسیربه رای که قطعا جایز نیست .بنابراین وجود مراجع دینی دراین موارد جهت برداشت وتفسیر به رای کلام الله می باشد.  عباس عباسی    پنجشنبه 2 مهر 1394    05:41 ب.ظ

لوگوی دوستان
لینک دوستان

تمامی حقوق این وبلاگ برای یا صاحب الزمانمحفوظ است.