تبلیغات
یا صاحب الزمان - چرا اسلام با قمار مخالف است؟
یا صاحب الزمان
تفکر-شادی واموزش در سایه معنویت وامام عصر
رهبر معظم انقلاب
دراین جنگ نرم،کافی است هواداران جبهه حق بیدارباشندو بیکار ننشینند چراکه زبان حق همیشه مؤثرتراز زبان باطل است
مطابق آمارهای ارائه شده توسط موسسات مختلف جهانی، بسیاری از قتل ها، جرائم، طلاق و جدایی ها، امراض روحی و روانی و حتی جسمی ناشى از شراب است. قرآن اما جدای از همه این آثار به دو نکته تاکید دارد:
۱- ایجاد کینه و عداوت و دشمنی در اجتماع.
۲- ضرر معنوی یعنی موجب غفلت از یاد خدا و نماز و عبادات می شود.
 
** مال مفت ممنوع!
اسلام با هر کاری که بخواهد با دلایلی غیر از تلاش و کوشش، انسان را به پول و ثروت برساند مخالف است. در فرهنگ اسلام مالی که به اصطلاح مفت به دست بیاید مذموم است و حرمت اموری مانند قمار، رشوه، ربا، کم فروشی و غیره از این دست است. قمار به انسان فرهنگ تنبلی و تن پروری و منتظر معجزه شدن در کسب روزی را یاد می دهد ولی اسلام می گوید برای رزق و روزی حلال باید تلاش کنی و پاداش این کار را در حد جهاد در راه خدا دانسته است.
 
*** مال بی برکت!
ضمن اینکه مال حرام برکت هم نخواهد داشت. امام صادق (ع) در بیانی جالب فرمودند:
«کسی که مالی را از راه غیر مشروع به دست آورد، ساختمان و آب و گل بر او مسلط می شود (تا مال او را تلف کند)» (سفینة البحار، محدث قمی، ج۱، ص۲۹۸) کلام امام بدین معناست که تلاش برای کسب حرام مانند صرف عمر انسان در راه آب و گلی است که نفع دنیوی و اخروی برایش ندارد و از طرفی همان آب و گل و آجر و ساختمان دست به دست هم می دهند تا آن مال حرام را از چنگش خارج کنند. مثلا ممکن است بخشی از آن با بیماری، بخشی با خرابی و ورشکستگی و غیره از بین می رود.


  عباس عباسی    یکشنبه 15 شهریور 1394    09:31 ق.ظ

لوگوی دوستان
لینک دوستان

تمامی حقوق این وبلاگ برای یا صاحب الزمانمحفوظ است.