تبلیغات
یا صاحب الزمان - درمورد تعداد پیغمبران
یا صاحب الزمان
تفکر-شادی واموزش در سایه معنویت وامام عصر
رهبر معظم انقلاب
دراین جنگ نرم،کافی است هواداران جبهه حق بیدارباشندو بیکار ننشینند چراکه زبان حق همیشه مؤثرتراز زبان باطل است

124000 پیغمبر رو چطوری شمردند ؟124000 پیغمبر ؟

حالا چرا این عدد؟

چرا این قدر رند؟


چرا 124001 نباشه؟


چطوری اینو شمردند؟


بر چه اساسی گفتند 124000 پیغمبر بوده؟

اسم هاشون چی بوده؟

قدیم که چیزی نبوده که رووش بنویسند چطوری به یادشون مونده؟


توو چه زمانی می زیستند؟


124000 خیلی زیاده

توو قدیم معمولاً بر اساس عدد 10 می شمردند
و با اعداد درشت اصلاً کاری نداشتند

چطوری شده که تعداد پیغمبرا شده
عدد به این درشتی؟


در بحار الأنوار روایاتى نقل شده است كه تعداد پیامبران را 124 هزار نفر ذكر كرده است. شمارى از این روایات عبارت است از:

1. حضرت رسول مى‏فرماید: «خداوند 124 هزار پیامبر آفریده و من گرامى‏ترین آنان نزد خداوند هستم... و 124 هزار وصى آفریده كه على(ع) گرامى‏ترین آن‏ها نزد خداوند و بهترین ایشان است.»

2. امام زین العابدین(ع) فرمود: «هر كس دوست دارد 124 هزار پیامبر با او مصافحه كنند، امام حسین(ع) رادر نیمه شعبان زیارت كند؛ چرا كه ارواح پیامبران از خداوند براى زیارت حضرتش اذن مى‏گیرند و به آنان اجازه داده مى‏شود و پنج نفر از ایشان اولوالعزم هستند».

3. ابوذر(ره) از پیامبر خدا(ص) سؤال كرد: پیامبران چند نفرند؟ حضرت رسول(ص) فرمود: «124 هزار پیامبر ....»

4. شیخ صدوق(ره) در كتاب اعتقادات مى‏فرماید: «عقیده ما (شیعه امامیه) در تعداد انبیا این است كه آنان 124 هزار نفرند و هر كدامشان وصى‏اى دارند.»
مرحوم علامه طباطبائى در تفسیر «المیزان»، بعد از ذكر روایت ابوذر(ره) در تعداد انبیا، مى‏فرماید: «قسمت اول این حدیث كه مشتمل بر تعداد پیامبران است، از مشهورات است كه شیعه و سنى در كتبشان نقل كرده‏اند. صدوق در «خصال» و «امالى» از حضرت رضا(ع) از پیامبر خدا(ص) و از زید بن على از اجدادش از امیرالمؤمنین(ع) و ابن قولویه در «كامل الزیارة» و سید در «اقبال» از امام سجاد(ع) و در «بصایر الدرجات» از امام‏باقر(ع) روایت كرده ‏اند.

از سوى دیگر انس بن مالك از پیامبر خدا(ص) چنین روایت كرده است كه: «من به دنبال هشتاد هزار پیامبر مبعوث شده‏ام كه چهار هزار نفر آنان از بنى اسرائیل بودند». برخى این روایت را چنان توجیه كرده‏اند كه روایت در صدد حصر تعداد پیامبران نیست و تنها بزرگان انبیا را ذكر فرموده است.

بنابراین، منشأ شهرت چنین تعدادى روایات یاد شده است. در منابع موجود نام تعداد بسیار اندكى از پیامبران به چشم مى‏خورد. شمارى از علل این مسأله عبارت است از:

1. اكثر انبیا شریعت مستقل نداشتند و به شریعت پیامبر دیگر دعوت مى‏كردند؛ مثل حضرت لوط در زمان حضرت ابراهیم. این پیامبران خودشان به طور مستقیم از خداوند وحى دریافت مى‏كردند؛ ولى از سوى وى مأمور به شریعت پیامبر دیگرى بودند.
2. بسیارى از انبیا معروف نبودند و براساس روایات، بر یك شهر یا روستا و یا یك خانواده مبعوث شدند.
اسامى پیامبرانى كه در قرآن آمده است، عبارتند از: آدم، نوح، ادریس، هود، صالح، ابراهیم، لوط، اسماعیل، یسع، ذوالكفل، الیاس، یونس، اسحاق، یعقوب، یوسف، شعیب، موسى، هارون، داوود، سلیمان، ایوب، زكریا، یحیى، اسماعیل صادق‏الوعد، عیسى و محمد(ص). افزون بر این، در قرآن گاه به نام‏هایى برمى‏خوریم كه پیامبریشان محل بحث است؛ مانند ذى‏القرنین، عمران پدر مریم و عزیر.
برخى آیات نیز اوصاف پیامبرى را ذكر كرده و نامش را نیاورده‏اند؛ مثل آیات 243 و 246 بقره كه به ترتیب در مورد حزقیل و اشموئیل است یا آیه 259 بقره كه در مورد ارمیا یا عزیر مى‏باشد. همچنین آیه 65 كه در مورد خضر است؛ اگر چه پیامبرى جناب خضر محل بحث است.

در روایات نیز نام برخى انبیا آمده است: همچون اشعیا؛ حیقوق یا حبقوق، دانیال، جرجیس و حنظله و خالد.

iranpardis.com
  عباس عباسی    دوشنبه 24 بهمن 1390    06:43 ب.ظ

لوگوی دوستان
لینک دوستان

تمامی حقوق این وبلاگ برای یا صاحب الزمانمحفوظ است.